„Inimesed kasutavad rahvameditsiinis erinevate hädade ravimiseks ravimtaimi, uskudes nende tervist turgutavasse toimesse. Teadusuuringutes jääb ravimtaimede mõju aga tihti nõrgemapoolseks või ei suudeta selle olemasolu üldse kinnitada.
Tartu Ülikooli farmakognoosia professor Ain Raal rääkis Vikerraadio saates “Ökoskoop”, et medalil on kaks külge: üks on ravimtaimede kasutamine praktikas, aga teine pool puudutab seda, kui palju on erinevaid taimi uuritud.
Näiteks tasub vanaemade tarkuse järgi süüa sügis-talvisel perioodil küüslauku, et mitte haigeks jääda. Raal meenutas, kuidas ta tegi põhjaliku teaduskirjanduse ülevaate, et näha, millised taimed immuunsüsteemi mõjutavad. Selgus, et pikkadele traditsioonidele vaatamata ei kinnitanud ükski teadusuuring küüslaugu immuunsüsteemi turgutavat toimet. “Ei ole tõestatud, et küüslauk niimoodi mõjub, aga samas ei ole ka tõestatud, et see ei mõjuks,” lausus Raal.
Küll väärib Raali sõnul tähelepanu siilkübar. Tegu on ravimtaimega, mille puhul on teadusuuringud kinnitanud, et see mõjutab immuunsüsteemi tõesti positiivselt. “Siilkübar aitab vähendada tõenäosust nakatuda viiruslikesse külmetushaigustesse,” sõnas ta.
Professor rääkis, et ainulaadse koostisega taim on ka võilill, mis sisaldab omapäraseid aineid. Teadusuuringute põhjal on tema sõnul selge, et võililles peituvad ained sisaldavad maksarakke kaitsvaid ja nende taastumist kiirendavaid toimeid, mis on taimeriigis haruldane. Võilille mõrususe tõttu inimesed seda aga eriti ei tarvita. Võimalik on teha võilillest teed või tarvitada selle lehti ja juuri salatis.
Raal ütles, et tema ise on kummeli usku, sest taim aitab organismi korrastada. “Aeg-ajalt tasub kummeliteed juua. On ka teada, et stress ja depressioon nõrgendavad oluliselt immuunsüsteemi. Seega jooge kummeliteed ja ärge stressake,” andis ta soovituse.“
Väetee Tasakaalu vägi on ainuke Eestis Tunnustatud Eesti toit ja mahemärki üheaegselt kandev toode. Toeta Eestimaist!
Allikas:
https://novaator.err.ee/1609236477/ravimtaimede-tervist-turgutav-moju-on-sageli-muut